اصول مراقبت و نگهدارى از سازها

negahdari-az-sazha

مراقبت های کلی

ساز هرموزیسین صرف نظر از ارزش مادی که برای او دارد،ارزش معنوی خاص خود را دارد.بنابرین همه موزیسین ها باید برای مراقبت از ساز خود با اصول نگهداری از ساز آشنا باشند و از این اصول پیروی کنند.
یکی از اولین نکاتی که به عنوان اصول اولیه و کلی در مورد نگهداری از سازها حائز اهمیت است،نحوه برداشتن و جا به جا کردن ساز است.باید ساز خود را به درستی و از جای مناسب بردارید و سر جای خود بگذارید.جا به جایی غیر اصولی ساز می تواند موجب وارد شدن آسیب های جدی به ساز شود.
همه ساز ها را باید در رطوبت و دمای مناسب نگهداری کرد.دما و رطوبت نا مناسب و نوسانات متعدد دما و رطوبت در گذر زمان تاثیرات منفی روی ساز دارد.
از دیگر اصول کلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
ساز را همیشه در جعبه یا کیف مخصوص خود قرار دهید و از بسته بودن قفل جعبه یا زیپ کیف اطمینان حاصل کنید.
هرگز هیچ شیئی را روی ساز خود قرار ندهید
به هیچ وجه ساز خود را بدون کاور یا جعبه در ماشین نگذارید.
ساز را در معرض تابش مستقیم نور خورشید و سایر منابع پرتو فرابنفش قرار ندهید.
اگر به هر دلیلی ساز شما در دمای سردتر از دمای اتاق قرار گرفت،بعد از منتقل کردن به اتاق باید صبر کنید تا ساز به دمای اتاق برسد،بعد شروع به نواختن بکنید.
منظور از دمای اتاق،دمای استاندارد 25 درجه است.
هر روز ساز خود را تمیز کنید و جای انگشتان و گرد و غبار را با یک دستمال نرم و تمیز از روی آن بردارید.
هرگز شخصا در منزل اقدام به تعمیر ساز نکنید و این کار را به افراد متخصص و با دانش و مهارت لازم بسپارید.
اصولی که ذکر شد،اصول کلی نگهداری و مراقبت از ساز است،اما یک سری اصول اختصاصی برای گروه های مختلف ساز ها وجود دارد که نوازنده باید با این اصول نیز آشنا باشد.

اصول نگهداری از ساز های زهی

از ساز های این دسته می توان به سازهای زیادی از جمله؛گیتار،ویولون،سنتور،تار،سه تار و... اشاره کرد.
علاوه بر رعایت اصول کلی نگهداری، برای نگهداری از این سازها باید یک سری اصول خاص دیگری را نیز رعایت کرد.
از آنجایی که قسمت اعظمی از ساز های زهی از جنس چوب است،بنابرین حساسیت این سازها به نوسانات دما و رطوبت و تنظیم دمای محیط نگهداری ساز مطابق با دمای مناسب نگهداری آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.همچنین برای محافظت بیشتر از چوب،سطح ساز باید همیشه با یک لایه نازک و تازه از پولیش مخصوص به چوب پوشیده باشد.
نکته دیگری که در مورد نگهداری سازهای زهی باید مورد توجه قرار بگیرد، سیم ها هستند.
تعویض سیم ها باید با دقت زیاد انجام بگیرد تا به خود سیم ها و سایر اجزای ساز مثل دسته و گوشی ها آسیب وارد نشود.همچنین برای تعویض سیم ها باید آن ها را به صورت تک،تک عوض کنید
هیچ گاه ساز خود را برای مدت طولانی روی کوک های با کشش بالا کوک نکنید.
در صورتی که برای بیشتر از چند روز از ساز خود استفاده نمی کنید،گوشی ها را شل کنید تا کشش زیادی متوجه ساز شما نباشد.

ساز های کلاویه دار

پیانو از سازهای این دسته است.
اجزا و ساختارهای پیانو نیاز به مراقبت روزانه ندارند.مهم ترین نکته ای که در مورد نگهداری از پیانو باید به آن توجه کرد،مراقبت از کلاویه (کلید ) ها است.
تمیز کردن کلاویه ها بسیار مهم است.کلاویه ها همیشه باید عاری از گرد و غبار و سایر مواد اضافی باشند.در هنگامی که از پیانو استفاده نمی کنید،درپوش کلاویه ها را حتما ببندید و اگر پیانو شما فاقد این ساختار است،حتما با پارچه جاذب رطوبت سطح کلاویه ها را بپوشانید.

سازهای بادی چوبی

در این دسته،سازهایی مثل؛ فلوت ، کلارینت و ابوا قرار می گیرند.
یکی از نکات مهمی که در مورد نگهداری این سازها بسیار اهمیت دارد،تمیز کردن این سازها است.
محفظه داخلی این ساز ها رطوبتی که از هوای دمیده شده به ساز وارد می شود را به شدت جذب می کند،که این مساله تاثیرات منفی با خود به دنبال دارد.اولین اثر منفی آن ترک خوردگی در سطح داخلی ساز است که این ترک ها از کیفیت صدای تولیدی کم می کنند.همچنین رطوبت جذب شده زمینه را برای رشد عوامل قارچی فراهم می کند.بنابرین برای جلوگیری از رشد عوامل قارچی،علاوه بر اینکه مدام باید ساز را خشک کنید،نباید قبل از نواختن ساز چیزی بخورید تا ذرات ریز غدا همراه با دمیدن شما وارد ساز نشوند.
با یک دستمال تمیز محفظه داخلی ساز خود را تمیز کنید و قبل و بعد از نواختن محل تماس دهان با ساز را با یک دستمال تمیز،تمیز کنید.
یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کرد،کلیدهای ساز است.
هیچ وقت ساز خود را از قسمت کلید های آن بلند نکنید.
ممکن است کلید هایی روی ساز باشند که با یک پیچ به هم متصل شده باشند،هر چند وقت یک بار باید پیچ ها را سفت کنید.

سازهای بادی برنجی

از سازهایی که در این دسته قرار دارند،می توان به ساکسیفون ترومبون و ترومپت اشاره کرد که شرایط نگهداری آنها به مراتب آسان تر از سازهای بادی چوبی است.
می توانید قطعات جداشدنی ساز را جدا کنید و با آب گرم بشویید و به دقت با استفاده از هوای سرد و خشک و استفاده از دستمال نرم و خشک آن را خشک کنید و قبل از وصل کردن مجدد قطعات از روغن های مخصوص ساز استفاده کنید و این روغن را به محل اتصالات بمالید و بعد از آن اتصلات را سر جای خود قرار دهید.
هرگز برای اینکه سازتان برق بزند از جلا دهنده های شیمیایی استفاده نکنید،چرا که این مواد به ساز شما آسیب می زنند.


كوك كردن ساز

kukesaz1

کوک کردن ساز

صوت یکی از زیر مجموعه های امواج مکانیکی است که کاربرد های گسترده ای در زندگی بشر دارد و یکی از کاربردهای زیبا و دلنشین آن تولید موسیقی است. همانطور که می دانید الفبای موسیقی،نت ها هستند و از کنار هم قرار گرفتن نت ها قطعات موسیقی ساخته می شوند.

اما اگر از دید علم فیزیک نت را تعریف کنیم،در واقع نت؛صوتی است که از ارتعاش های منظم تشکیل شده است و اثر خوشایندی بر گوش انسان دارد و هر نت فرکانس مخصوص به خود را دارد.

کوک بودن یک ساز به معنای هماهنگی ساز با فرکانس های تعریف شده بر اساس الگوهای خاص مربوط به همان ساز است.

کوک بودن ساز مساله ای است که برای همه نوازندگان با هر سطحی از توانایی در نواختن مهم است،چرا که در صورت کوک نبودن ساز صدای مطلوب و مورد نظر تولید نخواهد شد و به مرور زمان گوش نوازنده حساسیت خود را به تشخیص نت صحیح از دست می دهد.

گرچه الگوی کوک سازهای مختلف با هم متفاوت است،اما همه آنها با چند روش یکسان که انتخاب آن به خود نوازنده بستگی دارد،کوک می شوند.

روش های کوک کردن

استفاده از دیاپازون

استفاده از دیاپازون به منظور کوک کردن سازها،روشی بسیار قدیمی است.

وقتی یک دیاپازون مرتعش می شود امواج مکانیکی حاصل از ارتعاش خود را به فضای اطراف خود منتقل می کند و می تواند با ارتعاشی که در هوا ایجاد می کند باعث تولید صدا شود .از همین خاصیت انتقال ارتعاش دیاپازون برای کوک کردن ساز ها استفاده ميشود.

استفاده از پیانو

از آنجایی که پیانو محدوده وسیعی از صدا ها را پوشش می دهد می توان ساز ها را بر اساس هماهنگ کردن صدای نت ساز مورد نظر با صدای همان نت روی پیانو کوک کرد.

استفاده از تیونر

تیونر ها وسایل الکترونیکی هستند که در چند سال اخیر مورد استفاده قرار گرفته اند.برای کوک هر ساز تیونر را با ساز مورد نظر هماهنگ می کنید و با نواختن نت ها تیونر فرکانس صدای تولید شده و میزان دوری و نزدیکی آن به فرکانس اصلی را نشان می دهد.

کوک کردن ساز های زهی

ساز های زهی در انتهای دسته خود دارای گوشی هستند که پیچاندن گوشی ها باعث کشیدگی بیشتر یا کمتر سیم ها می شود که این مساله باعث تغییر در فرکانس نت ها می شود و می توان به وسیله تنظیم این گوشی ها که در واقع مثل پیچ عمل می کنند سازها را کوک کرد.

سازهایی مثل گیتار،ویولون،تار ،سه تار و ......را به این روش کوک می کنیم.

کوک پیانو

پیانو های الکتریک نیازی به کوک کردن ندارند،چرا که روی فرکانس مورد نظر تنظیم هستند و این تنظیمات به هم نمی ریزد.اما پیانو های آکوستیک نیاز به کوک شدن دارند و به دلیل ساختار خاص این پیانو کوک کردن آن کار دشواری است و بهتر است به افراد متخصص واگذار شود.

کوک سنتور

کوک سنتور نیز مقداری پیچیده تر از ساز های دیگر است.

اولین نکته ای که در مورد کوک سنتور باید مورد توجه قرار بگیرد،این است که هر چهار سیم سنتور با هم روی یک صدا کوک می شوند و بر اساس اینکه نوازنده قصد نواختن در کدام دستگاه موسیقی ایرانی را دارد،ساز را کوک می کند.

کوک بودن ساز به نوازنده انگیزه بیشتری برای نواختن می دهد و رعایت این مساله بسیار مهم است.


اصول نگهدارى از پيانو


اصول نگهداری از پیانو

در بین همه سازها پیانو بیشترین قابلیت آكمپانيمان و همراهی با سایر ساز ها را دارد و در عین حال یکی از پیچیده ترین سازها است.
همه سازها برای حفظ کیفیت خود نیاز به رعایت یکسری اصول نگهداری دارند که منجر به کیفیت پایدار تولید صدای ساز و افزایش طول مدت نگهداری آن می شود.
همیشه باید این نکته را مد نظر داشت که فراهم کردن شرایط ایده آل برای ساز منجر به تولید صدای بهتر می شود.در صورتی که دما و رطوبت در گستره ی مناسب خود باشند،پیانو بهترین صدا و کیفیت خود را خواهد داشت.
رطوبت ایده آل برای پیانو ۵۰ تا ۶۰ درصد است.
از آنجایی که اجزای مختلف این ساز از جنس های مختلفی مثل ؛چوب،فلز،نمد،کتان و... ساخته شده اند،پیانو ساز بسیار حساسی است و باید در نگهداری از آن بسیار دقت کرد.
در نگهداری از پیانو رعایت اصولی که در ادامه به تفصیل بیان می شوند ضروری است.
پیانوی خود را حتی الامکان از پنجره دور نگه دارید.
سعی کنید پیانوی خود را کنار پنجره قرار ندهید.قسمت اعظمی از پیانو از چوب ساخته شده است و نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید،رطوبت و تغییرات ناگهانی دما باشد.
اگر بنا به شرایط مجبور به قرار دادن پیانو خود نزدیک پنجره هستید سعی کنید برای پنجره از یک پرده ضخیم استفاده کنید.
پیانو را نزدیک وسایل گرمایشی قرار ندهید.
پیانو خود را از منابع حرارتی مثل شوفاژ و یا بخاری دور نگه دارید.گرما باعث آسیب زدن به قسمت هایی از پیانو می شود که در تولید صدا موثر هستند،بنابرین کیفیت صدای ساز شما را تحت تاثیر قرار می دهند.
پیانو را از تغییرات ناگهانی دما دور نگه دارید.
وقتی یک اتاق سرد ناگهان گرم می شود،رطوبت موجود در هوا روی سیم ها و سایر قسمت های فلزی پیانو تجمع می کند و باعث زنگ زدگی این قسمت ها می شود. در همین شرایط بخش های نمدی نیز رطوبت را جذب می کنند و این مساله باعث تولید صدای نا واضح می شود.
رطوبت نامناسب چگونه روی پیانو تاثیر منفی می گذارد؟
نمد،کتان،چرم و بخش های چوبی پیانو بخش های خیلی حساس پیانو هستند که نسبت به سایر اجزا تاثیر پذیری بیشتری از رطوبت و تغییرات آن دارند.
رطوبت خیلی زیاد باعث تولید صدای تصنعی و غیر واضح پیانو می شود.که این صدای تصنعی و گنگ علامتی از زنگ زدن قسمت های داخلی پیانو است که باید هر چه سریعتر نسبت به تعمیر ساز خود اقدام کنید.
چگونه پیانو را در برابر رطوبت زیاد محافظت کنیم؟
محافظت پیانو در برابر رطوبت مساله است که باید همه افراد به آن توجه داشته باشند اما حساسیت این مساله در افرادی که در مناطق زیر زندگی می کنند بیشتر است
-نواحی با آب و هوای مرطوب و شرجی
-مناطقی که ارتفاع پایین تری از سطح دریا دارند،یا شهرهایی که در دل یک دره بنا شده اند و رطوبت هوا در این نواحی ساکن است و جا به جایی آن به سختی صورت می گیرد.
-زیر زمین و اماکن تاریک و نمور که جا به جایی هوا در آنها به ندرت و به صورت نا کامل صورت می گیرد.
در روزهای ابری و بارانی همه پنجره های اتاقی که پیانو در آن قرار دارد را ببندید و از بسته بودن در پوش کلاویه ها نیز اطمینان حاصل کنید.
تهویه کافی را برای اتاق نگهداری پیانو فراهم کنید.
پیانو به تهویه نیاز دارد و بهترین محل برای استقرار پیانو، مرکز اتاق است. در صورتی که این امکان برای شما وجود ندارد،پیانو را به یکی از دیوارهایی تکیه دهید که مرز بین دو اتاق است و تا جایی که امکان دارد آن را به دیواری که با فضای بیرون تماس دارد تکیه ندهید، چرا که تبادل دمایی که بین دیوار و محیط خارج صورت می گیرد تاثیرات منفی خود را روی صدا و کیفیت پیانو بر جا می گذارد.
از خشکی بیش از حد هوا نیز جلوگیری کنید.
استفاده ار بعصی کولرهای با سیستم جاذب رطوبت یا بعضی از وسایل گرمایشی موجب کاهش رطوبت هوا و خشکی آن می شود.
در صورتی که هوا بیش از اندازه خشک باشد بخش های چوبی و نمدی پیانو، خشک و جمع می شوند.
در حالت های شدید تر اتصالات صفحه کلید و قسمت های زیرین آن که به هم چسبیده اند از هم جدا می شوند که این مساله باعث اختلال در کارکرد پیانو می شود.
برای جلوگیری از این مساله بهتر است از دستگاه های رطوبت ساز یا گیاهان با برگ های پهن در اتاق پیانو استفاده کنید.

هیچ وسیله ای را روی پیانو خود قرار ندهید.
قرار دادن یک شی سنگین برروی پیانو موجب ایجاد صدای زنگی در آن می شود.
تنها وسایلی که اجازه دارید روی پیانو خود قرار دهید،برگه های نت ها و مترونوم است.
پیانو خود را در محلی قرار دهید که صدای آن به خوبی شنیده شود.
پیانو باید در اتاقی قرار داده شود که صدای آن به خوبی پخش شود.
اتاقی که در آن همه صدا ها با هم در یک نقطه جمع شده و از آن نقطه منتشر می شود، گزینه مناسبی برای نگهداری پیانو است.
در این شرایط صدای ساز شما طنین و پژواک دل پذیری دارد و همه صدا ها به خوبی شنیده می شوند.


پرسش و پاسخ

-اساتید آموزشگاه بر چه اساسی انتخاب می شوند؟
در انتخاب اساتید آموزشگاه موسیقی ساسان داشتن مدرک تحصیلی مرتبط و همچنین سابقه تدریس اساتید لحاظ می شود بنابراین تمامی اساتید آموزشگاه موسیقی ساسان از فارغ‌التحصیلان رشته موسیقی از دانشگاه های معتبر موسیقی می باشند و در امر تدریس و آموزش موسیقی مجرب و با سابقه می باشند

-در صورتی که به موسیقی علاقه داشته باشم اما احساس کنم استعداد کافی را در این زمینه ندارم آیا ميتوانم برای یادگیری ساز دلخواهم اقدام نمایم؟
یادگیری موسیقی در هر سنی و با هر سطحی از استعداد امکان پذیر است.
مهم ترین مساله در یادگیری یک ساز علاقه هنرجو به یادگیری و نواختن ساز و پشتکار وی در تمرین می باشد.

-بازه زمانی ثبت نام ترم ها به چه صورت است؟
شروع ترم های آموزشی محدودیت زمانی ندارد و هر زمان که هنرجو اقدام به ثبت نام نماید،ترم آموزشی برای او لحاظ می گردد.
جلسات آموزشی یک روز در هفته و به مدت سی دقیقه می باشند.
برای کسب اطلاع از مبلغ شهریه و نحوه پرداخت آن می توانید با آموزشگاه تماس حاصل بفرمایید.

-کودکان از چه سنی می توانند در کلاس های موسیقی شرکت کنند؟
کودکان از سن سه و نیم سالگی می توانند در کلاس های ارف شرکت کنند،که این تجربه آنها را با دنیای موسیقی آشنا می کند و به سمت ساز مورد علاقه خود هدایت می شوند،بعد از تکمیل دوره ارف کودک شما آمادگی حضور در کلاس های ساز را دارد.
برای آشنایی بیشتر با دوره ارف،مطلب مربوط به این دوره را از قسمت دوره های آموزشی مطالعه فرمایید.

-فرزندان من اختلاف سنی کمی با هم دارند،آیا می توانند در یک کلاس با هم حضور داشته باشند؟
پاسخ این سوال منفی است،چرا که حضور در کلاس مستلزم تمرکز کافی از جانب استاد و هنرجو می باشد و حضور دو هنرجو همزمان در کلاس باعث اختلال در تمرکز و نظم کلاس می شود ضمن اینکه زمان کلاس بین دو هنرجو تقسیم شده و کلاس کارایی لازم را برای هیچ یک نخواهد داشت،بنابرین بهتر است هر فرزند شما در یک ساعت مخصوص به خود در کلاس حضور داشته باشد،برای سهولت در رفت وآمد می توانید ساعات کلاس فرزندان خود را طوری تنظیم کنید کلاس ها دقیقا پشت سر هم باشند.

-فایده کلاس های گروه نوازی چیست؟
کلاس های گروه نوازی ویژه هنر جویانی است که تا حدی توانایی های نوازندگیشان پیشرفت کرده است.
تعامل با سایر نوازنده ها باعث ارتقا جنبه های دیگری از توانایی های نوازندگی آنان می شود و باعث درك بهتر ريتم و بالا رفتن دقت و تمركز در حين نوازندگى ميشود.به علاوه شرکت در کارهای گروهی و تعامل با هم گروهی ها در رشد شخصیت اجتماعی کودکان و نوجوانان بسیار موثر است.

-من قصد شرکت در کلاس پیانو را دارم آیا باید حتما از همان ابتدا در منزل پیانو داشته باشم؟
شرکت در کلاس موسیقی مستلزم داشتن ساز مورد نظر در منزل نیز می باشد،چرا که قسمت اعظم یادگیری یک ساز،تمرین روزانه و با دقت ساز در منزل می باشد.
اما می توانید به جای پیانو در ابتدای کار خود از یک کیبورد استفاده کنید تا زمانى كه كمى با نوازندگى و نت خوانى آشنا شويد و بعد از آن حتما به فكر تهيه پيانو باشيد چرا که کلاویه های کیبورد ها با پیانو متفاوت هستند و این مساله براى ادامه نوازندگى پيانو شما را با مشکل مواجه می کند.همچنین كيبوردهاى معمول وسعت بسيار كمترى از پيانو دارند.


آشنايى با دروس موسيقى

شايد تا كنون نام بسيارى از دروس موسيقى را شنيده باشيد اما اطلاعاتى راجع به آنها نداشته باشيد.در اين مطلب شما را تا حدودى با مهمترين دروس موسيقى آشنا خواهيم كرد.

سلفژ
خواندن قطعات موسيقى با در نظر گرفتن ريتم و صداى نت ها و حالت هاى آن سلفژ نام دارد.سلفژ يكى از دروس لازم و پايه اى موسيقى است و براى موسيقىدانها و همچننين آهنگسازان ،سوليست ها و نوازندگان آشنايى عميق با سلفژ اجتناب نا پذير است و اين همان پايه و بنايى است كه بر اساسش ميتوان تكنيكى محكم و قوى را در همه زمينه هاى موسيقى بنا نهاد.عناصر اصلى اين درس عبارتست از: تربيت گوش ، تربيت و تقويت حس ريتميك ، درك هماهنگى موسيقى ، سهولت و سرعت در خواندن يك متن آوازى يا سازى و همچنين شناخت تئورى موسيقى.

هارمونى
هارمونى يا هماهنگى علمى است كه از قواعد وصل و تنظيم آكورد ها،روابط ضرب ها در ميزان،بوجود آمدن يك ملودى زيبا منطبق با قواعد موسيقى و بلاخره ساخته شدن يك قطعه موسيقى چند صدايى با رعايت قواعد علمى پذيرفته شده در موسيقى صحبت ميكند.هارمونى در مقابل كنترپوآن قرار ميگيرد و آهنگساز با يادگيرى آن قادر ميشود آثارى به شيوه پولى فونى (چندصدايى) بسازد.

كنترپوآن
كنترپوآن در موسيقى عبارتست از ارتباط بين دو يا چند نت موسيقى كه در ريتم و كشش زمانى كاملا مستقل ميباشند ولى در هارمونى به هم وابستگى دارند.نوشتن يك ملودى زيبا كار بسيار دشوارى است و سخت تر از آن نوشتن چندين ملودى زيباى مجزا است كه از اجراى همزمان آنها با يكديگر يك آهنگ چند صدايى زيبا تر به گوش برسد.تركيب بندى داخلى هر آوا بايد به طور كاملا مستقل در ساختار چند صدايى مربوطه بكار رفته باشد و در عين حال تركيب بندى تك تك آواها را نيز تقويت ميكند.چنين روشى اگر با جزئيات كامل به انجام برسد همان كنتر پوآن است.

اركستراسيون
اركستراسيون يا ساز شناسى هنر بكار بردن سازهاى مختلف در يك موسيقى سازى ميباشد كه بر اساس آشنايى كامل به خصوصيات سازها،محدوده امكانات و موانع اجرايى،تاثير اين يا آن طرز اجرا در هر ساز ،وسعت هر ساز،رنگ و طنين هر يك و همچنين شدت و ضعف صدايشان انجام ميگيرد.آهنگساز با شناخت اين موارد با توجه به دركى كه از ايده خود دارد سازها را براى قطعه خود انتخاب ميكند.


عملكرد پدال هاى پيانو

‎⁠⁣عملکرد پدال های پیانو
‎در پیانوهای آکوستیک در مقابل پای نوازنده سه پدال قرار گرفته است که هر یک وظایف مخصوصی دارند.
‎پدال سمت راست یا Damper که عمدتا به "پدال ساستین" معروف است، مانع برگشتن چکش ها بر روی سیم ها شده، تا حتی با برداشتن دست از روی کلاویه، سیم ها همچنان به ارتعاش ادامه دهند تا به تدریج صدا از بین رود.
‎پدال وسط یا Sostenuto در پیانوهای آکوستیک دیواری و گرند پیانوها، عملکرد متفاوتی دارد. در پیانوهای دیواری حکم پدال تمرین را دارد تا با قرار دادن یک لایه نمدی بین چکش ها و سیم ها از شدت برخورد سیم ها بکاهد و صدای ضعیف تری از پیانو به گوش برسد.
‎اما در گرند پیانوها با این پدال می توان مجموعه ای از نت ها را برای پایدار بودن انتخاب کرد بنابراین صدای این نت ها همچنان ادامه می یابد و می توان سایر نت ها را بدون اینکه ادامه دار باشند نواخت.
‎پدال سمت چپ که به آن Soft یا پدال نرم گفته می شود نیز در پیانوهای دیواری و گرند پیانو ها عملکرد متفاوتی دارد.
‎در پیانو هر نت از دو یا سه سیم تشکیل شده که با گرفتن این پدال در گرند پیانوها، چکش فقط به یکی از این سیم ها که در یک صدا کوک شده اند برخورد می کند و در پیانوهای دیواری، چکش ها به سیم ها نزدیک تر می شوند تا صدا کمی خفیف تر به نظر برسد و نوازنده وزن کمتری را بر روی کلاویه ها حس کند.


اجزاى پيانو

فریم یا چارچوب
فریم یا چارچوب، اسکلتی است که سایر بخش های داخلی پیانو را در خود نگه می دارد. فریم ها معمولاً از چوب هستند ولی گاهی برای افزایش استحکام از میله های آهنی در درون آن ها استفاده می شود.
ساند بورد یا صفحه صدا
قلب و روح پیانو ساند برد آن است.
ساند بورد یک صفحه چوبی بزرگ است که به عنوان یک آمپلیفایر عمل می کند و هدف از وجود ساند بور انتشار حجم بالایی از صدا در محدوده فرکانسی وسیع است. بر روی ساند بورد قطعات بلندی از چوب تحت عنوان پل یا بریج به شکل نوار نصب می شوند که وظیفه بریج نگه داشتن یک سر سیم های پیانو می باشد. سر دیگر سیم ها به سیمگیرها بسته شده است.
تغییرات ناگهانی دما و رطوبت می تواند موجب انبساط و یا انقباض ساند بورد شده و در نتیجه این تغیرات، باعث بروزمشکلاتی مانند تغییر کوک و در موارد حادتر ترک برداشتن آن شود. از این رو رطوبت و خشکی شدید هوا آسیب های جدی را به ساند بورد وارد می کنند.
نکاتی که در مورد ساند بورد باید بدانید ؛
*وجود قوس باریک قسمت جلوی ساند بورد برای کیفیت بهتر صدا ضروری است.
*بریج ها باید اتصالات قوی و محکم با همه نقاط داشته باشند تا صدای گز در هنگام نواختن شنیده نشود
صفحه چدنی (cast iron plate):
صفحه چدنی که به آن هارپ نیز گفته می شود، مسول تحمل فشار عظیم سیم ها است.در گذشته و تا سال ۱۸۰۰ قاب این صفحه از جنس چوب بود که همین مساله باعث خمیدگی آن در فشار های بالا می شد که برای جلوگیری از این مساله مجبور بودند پیانو را در فرکانس های پایین کوک کنند،امروزه با پیشرفت علم متالوژی و استفاده از آلیاژ های ترکیبی می توان ساز را در فرکانس های بالا کوک کرد بدون این که فشاری بر آن تحمیل شده و موجب آسیب رسیدن به قسمت های مختلف آن شود.
اکشن(action ):
بسیاری از قطعات پیانو از قبیل ؛دمپر ها، کلید ها، چکش ها، اهرم های نگهدارنده،در یک فریم آهنی یک شکل تحت عنوان اکشن جای گرفته اند.
تخته سیم گیر ها (pin block ):
تخته سیم گیر یکی از قسمت های مهم پیانو است که موجب می شود پیچ های کوک(سیم گیر ها ) سر جای خود ثابت بمانند و پیانو از کوک خارج نشود
پدال ها :
پدال های پیانو اهرم هایی هستند که صدای ساز را به روش های مختلف تغییر می دهند.
پیانو های امروزی به طور معمول سه پدال دارند؛
پدال نرم (soft pedal )،پدال تمرین (sustenuto pedal ) و پدال نگهدارنده یا همان پدال طنین(sustaining pedal ). در برخی از پیانو ها پدال تمرین(sustenuto ) حذف شده یا به جای آن یک پدال میانی افزوده شده که کار آن گرفتن صدا است و به آن silent piano می گویند.
پدال نگه دارنده (sustain pedal ):
به این پدال، دمپر نیز می گویند و پرکاربردترین پدال پیانو به شمار می رود که در سمت راست قرار دارد. این پدال همه دمپر ها را از سطح تماسشان با سیم ها دور می کند و به این ترتیب سیم های پیانو در مدت زمان طولانی تری در ارتعاش باقی می مانند و صدای تولید شده مدت زمان بیشتری باقی می ماند.
همچنین با استفاده از این پدال نوازنده می تواند اجرای خود حالت لگاتو بدهد که به طریق دیگری این کار میسر نیست.
پدال تمرین (sustenuto ):
گرچه این پدال،پدال وسطی پیانو است اما آخرین پدالی است که در جریان تغییر و تحولات پیانو به آن افزوده شده و ایده آن توسط فرانسوی ها مطرح شده است.
وقتی پیانیست از این پدال استفاده می کند،دمپر نت یا کوردی که هنگام گرفتن پدال در حال اجرای آن بوده از سیم ها دور شده و فقط طنین نت یا کورد مربوطه باقی می ماند و اثری روی سایر نت ها ندارد و تفاوت این پدال با پدال طنین در همین مساله است که پدال طنین عملکرد خود را روی همه نت ها اعمال می کند اما این پدال فقط روی نت اجرا شده همزمان با استفاده از پدال اعمال اثر دارد.
پدال نرم(soft pedal ):
به این پدال، پدال تک کوردی(una chorda pedal ) نیز می گویند. با فشار دادن این پدال حجم صدای پیانو تغییر کرده و کاهش می یابد.


نكاتى مهم براى كنترل استرس در هنگام اجرا

با تمرین زیاد برای اجرا آماده باشید
به جای تمرکز روی ترس ها و نگرانی هایتان برای اجرا، روی جنبه های زیبا و شیرین اجرای خود تمرکز کنید و سعی کنید از اجرای خود لذت ببرید
خود را در موقعیتی تصور کنید که تمام قسمت های اجرای شما به خوبی و درستی پیش می رود و از این فکر که در حین اجرا قسمتی را اشتباه خواهید نواخت اجتناب کنید
از فکر هایی که باعث می شود از اعتماد به نفس شما کاسته شود دوری کنید
قبل از اجرا چند نفس عمیق بکشید و سعی کنید ذهن خود را از همه نگرانی ها دور كنيد و تمام حواستان به قطعه اى كه مينوازيد باشد و از اجرايتان لذت ببريد


آشنايى با اصطلاحات تكنوازى و همنوازى در موسيقى