پیانو

پیانو با صدای رویایی و دل انگیز خود یکی از محبوب ترین سازهای جهان به شمار می رود.
پیانو در اصل کوتاه شده واژه پیانو فورته که یک واژه ایتالیایی است میباشد.در واقع این ساز، قابلیت نواختن صداهای ضعیف(پیانو) و قوی (فورته) را دارد.
پیانو استاندارد و مدرن امروزی ۸۸ کلاویه دارد که این میزان کلاویه هفت اکتاو کامل و کمی بیش از آن را پوشش می دهد.
تاریخچه پیانو :
در مورد این که سازهای زهی کیبوردی دقیقا در چه تاریخی ابداع شدند اطلاعات جامع و موثقی در دست نیست اما در قرن های چهاردهم و پانزدهم میلادی پیشرفت هایی در ساز های زهی کیبوردی مشاهده شد که نتیجه این تغییر و پیشرفت ها سرانجام در قرن هجدهم میلادی در پیانوی مدرنی است که پیانو های امروزی بر اساس آن ساخته شده اند و توسط بارتولومئو کریستوفوری که یک سازنده هارپسیکورد (نوعی چنگ) بود در شهر پادوا ی ایتالیا ساخته شد و در طی سالها تغییراتی بر روی آن انجام گرفت و به شکل امروزی خود در آمد.
سه شکل ابتدایی برای انواع پیانو وجود دارد که به مرور زمان انواع دیگری با اشتقاق از آنها پدید آمدند.
این سه شکل اصلی پیانو عبارتند از؛پیانو گراند،پیانو دیواری و پیانو الکتریک،که بعد ها پیانو های؛ الکتریک گرند کوچک‌،پیانو الکتریک دیواری و پیانو گرند کوچک هم به انواع پیانو افزوده شدند.
پیانو را در دسته سازهای زهی طبقه بندی می کنند، چرا که صدای تولید شده از ساز به واسطه ارتعاش سیم های آن به وسیله وارد شدن ضربه چکش های انتهای کلاویه با فشار دادن کلاویه می باشد.
نحوه عملکرد پیانو :
ارتعاش سیم ها به وسیله یک پل به صفحه صدا (sound board ) منتقل می شود و این صفحه مانند یک بلندگو یا آمپلیفایر عمل کرده و صدای تولید شده اولیه را تقویت می کند.

گیتار

 

گیتار به دلیل قابلیت جابجایی آسان و صدای دلنشين خود یکی از سازهای پرطرفدار دنیاست
گيتار انواع مختلفى دارد كه هر كدام جنس صداى كاملا متفاوتى دارند و ميتوانند در تمامى بخش هاى يك آهنگ نقش همراهى يا اجراى ملودى را به خوبى ايفا كنند
این ساز در دسته سازهای زهی قرار می گیرد و به طور استاندارد ۶ سیم دارد
اجراى گيتار هم بوسيله انگشتان دست راست و هم با پيك يا مضراب صورت ميگيرد
انتشار صدا در ساز گیتار به دو طریق انجام ميشود
اولین حالت، انتشار صدا به صورت آکوستیک است که در این حالت ساز یک فریم چوبی تو خالی دارد و این فضای توخالی باعث تقویت صدای تولید شده می شود و صدا به راحتی در محیط منتشر می شود. در حالت دوم به خاطر ساختار خاص گیتارهایی که در این دسته قرار می گیرند برای انتشار صدا باید از آمپلیفایر استفاده کرد.
اگر بخواهیم بر اساس شیوه ی انتشار صدا گیتار ها را طبقه بندی کنیم،دو نوع گیتار به روش آکوستیک صدا را انتشار می دهند ؛گیتار کلاسیک (ترکیبی از سیم های نایلونی و فلزی) و گیتار آکوستیک (همه سیم های آن استیل هستند
گيتار كلاسيك:
در این ساز سه سیم اول(تريبل) از جنس نایلون و سه سیم بعدی (سیم های بيس) فلزی هستند. نواختن سیم ها در این نوع از گیتار به وسیله ناخن های انگشتان دست راست صورت می گیرد.حرکت ظریف و نرم و تکنیک های دقیق دست راست و دست چپ در نواختن این ساز بسیار مهم است
گیتار آکوستیک:
در اين ساز همه سیم ها فلزی هستند و به این دلیل صداى بلند تر و واضح تر از گیتار کلاسیک ایجاد می کند و نواختن آن اكثرا با پيك صورت می گیرد
در دسته سازهایی که صدا را به وسیله آمپلیفاير منتشر می کنند گیتار های الکتریک جای می گیرند.این گیتار ها در قرن بیستم وارد عرصه موسیقی شدند.نبود فضای تو خالی در اين نوع گيتارها موجب شده تا صدای تولیدی در آنها بسیار ضعیف باشد و برای تقویت صدا باید حتما ساز را به آمپلیفایر متصل کرد. خروجی گیتار الکتریک سیگنال های الکتریکی هستند که به آسانی می توان به وسیله دستگاه هایی که به آمپلیفایر متصل می شوند صدا را تغییر داد و حالت های متنوعی به صدا داد.
در این گیتار ها نیز همه سیم ها از جنس فلز هستند و با پیک نواخته می شوند.البته اجراى با پيك فقط مخصوص گيتار آكوستيك و الكتريك نميباشد و بسته به سبك نوازندگى و جنس صدا مورد نظر ميتوان براى اجراى تمامى انواع گيتار از پيك استفاده كرد

ویولون

violon

ویولون

ویولون از دسته سازهای زهی آرشه ای میباشد.نوازنده برای اجرای ساز ساز را بر روی شانه و نزدیک به گردن خود قرار میدهد و به کمک آرشه سیم ها را به صدا در می آورد.

ویولون تقریبا ساز کاملی است و توانایی اجرای تمامی نیم پرده ها و یک چهارم پرده ها (سری و کرن) را در محدوده 4 اکتاو دارد.همچنین این ساز توانایی فوق العاده ای در اجرای نت های کشیده دارد که سازهای دیگر به ندرت این قابلیت را دارند.

انواع ویولون

خانواده ویولون شامل ویولون ویولا و ویولون سل است.ویولون سل از نظر اندازه از دو ساز دیگر هم خانواده خود بزرگتر است و صدای بم و حجیمی تولید میکند.

ویولون و ویولا بسیار به هم شبیه هستند با این تفاوت که ویولا بدنه بزرگتری نسبت به ویولون دارد.

سنتور

_1_1

سنتور

سنتور یک ساز زهی مضرابی میباشد و جزء قدیمی ترین سازهای ایرانی میباشد که در گذر زمان تغییراتی روی آن انجام شده است و به شکل امروزی در برابر هنرجویان و علاقه مندان به موسیقی قرار دارد.

سنتور یک ساز ذوذنقه ای شکل است که آن را نشسته و در حالتی که ضلع بزرگتر آن به صورت افقی در برابر نوازنده قرار دارد با دو مضراب چوبی مینوازند.

اجزای اصلی این ساز عبارتند از جعبه صدا  خرک  گوشی و سیم گیر.

انواع سنتور

سنتور معمولی که در اصطلاح به آن سنتور سل کوک میگویند و نت دو در آن بدون انتقال با همان نت دو کوک میشود و ساز استاندارد آموزش است.

سنتور لا کوک که نت دو در آن همصدا با نت ر کوک میشود.این نوع سنتور در اندازه کوچکتر ساخته میشود و از دسته سازهای انتقالی است به این معنی که باید یک پرده پایین تر برای آن نت نویسی کرد.

سنتور باس که بدنه آن بزرگتر و صدای آن یک اکتاو بم تر از سنتور معمولی است.

سه تار

%d8%b3%d9%87-%d8%aa%d8%a7%d8%b1
سه تار
سه تار یک ساز زهی،مضرابی است.سه تار را از خانواده تنبور دانسته اند و امروز در مقایسه به تار نزدیک تر است.این ساز را به صورت نشسته و به صورت افقی روی ران یا پا قرار می دهند،به نحوی که دسته آن در طرف چپ و کاسه آن در طرف راست نوازنده قرار بگیرد.نوازنده سر انگشت های دست چپ را در طول دسته حرکت می دهد و با ناخن انگشت سبابه ی دست راست به سیم ها زخمه می زند.گاهی از ناخن مصنوعی و یا حلقه ای که زایده ای از جنس شاخ یا نایلون در آن قرار دارد و در انگشت سبابه قرار می گیرد نیز استفاده می شود.
سه تار دارای چهار سیم با ضخامت های مختلف است. سیم چهارم بعد ها به ساختار سه تار افزوده شده است و نوازندگان قدیمی آن را با نام سیم مشتاق می شناسند.
نت نویسی سه تار با کلید سل خط دوم حامل است و وسعت صدای آن به اندازه سه اکتاو می باشد.

تار

tar

تار
تار یک ساز زهی،مضرابی است.این ساز را به صورت نشسته و به صورت افقی روی ران یا پا قرار می دهند،به نحوی که دسته آن در طرف چپ و کاسه آن در طرف راست نوازنده قرار بگیرد.نوازنده سر انگشت های دست چپ را روی دسته ساز قرار می دهد و با مضرابی که در دست راست دارد به سیم ها زخمه می زند.
تار ایرانی دارای شش سیم فلزی با قطر های مختلف است.که به طور معمول سیم های اول و دوم سفید رنگ ،سیم های سوم و چهارم،زرد رنگ هستند و دو به دو،هم صدا با یکدیگر کوک می شوند.سیم پنجم(اخوان) ،هم صدا با سیم های اول و دوم، و سیم ششم(سیم بم)،هم صدا با سیم های سوم و چهارم کوک می شوند.
وسعت معمول صدای تار معمولا نزدیک به سه اکتاو می باشد.
نت نویسی تار با کلید سل خط دوم حامل است.
تمام حالت های کیفی موسیقی ایرانی بر روی این ساز قابل اجرا است.